Menu

Co by jste měli vědět o svatební fotografii a videu ?

Než začnete vybírat fotografa, kameramana, nebo bojí, měli by jste si uvědomit, co od toho očekáváte. Chcete mít jen fotografie, nebo jen video, anebo musíte mít za každou cenu obojí ?
Myslím, že je rozumné si vybrat jedno nebo druhé, ale ne obojí. Vysvětlím proč ! Pokud zvolíte variantu „obojí“, tedy i kameramana i fotografa, budete se jim muset daleko více věnovat. A to stojí čas a nervy. Dle mých zkušeností se většina „Mladých pánů“ nerado fotí a už vůbec něco předvádí před kamerou. Tedy problém číslo jedna ! Určitě to nebude Váš případ a Váš „Muž“ se bude rád předvádět … pak tedy mám druhý problém, a to je čas potřebný pro natáčení a fotografování.
Dnes je moderní natáčet krátké filmy (klipy) a ty vyžaduji scénář. Filmování je jiné než fotografování. Vyžaduje jiný typ interakcí a proto je časově náročnější. Aby vzniklo krátké video, které bude mít tzv. hlavu a patu, musíte alespoň trochu dodržovat scénář. Tedy počítejte s tím, že bude třeba absolvovat minimálně jednu schůzku s kameramanem a pečlivě si to probrat. Taktéž fotograf by rád osobní schůzku a možná i nějaké „předsvatební“ focení, aby jste se spolu lépe poznali. Určitě mi dáte za pravdu, že se lépe pracuje s někým koho alespoň trochu znáte. Stejně jak se lépe řekne Ty vole, než Vy vole 🙂
Takže 2x schůzka před svatbou. Te není žádný problém. Tak proč prudím ? Jak jsem již psal, natáčení a fotografování každý vyžaduje své. Spousta kameramanů nemá rádo, když jim fotograf „bliká“ flashem do záběrů. Fotografů, zase vadí, že kameraman si pomáhá ostrým světlem ze předu, což nám fotografům vadí, protože to vypadá na fotkách nehezky ! A proto musíme flešovat, abychom to přesvítili a to se zase nelíbí jim. I kameraman i fotograf je s Vámi celou dobu, tedy od příprav až do večera. Oba chceme mít záběr na to samo a máme další menší problém. Lezeme si do záběrů. Tak bych mohl pokračovat do nekonečna. OK, to ale stále není ten zásadní problém !

Největší problém je čas který nám musíte věnovat ! Představte si, že potřebujete natočit 10-15 scén a každou scénu minimálně dvakrát, třikrát zopakovat. Jasně to může být zábavné, protože se cítíte jako filmové hvězdy. Problém je jindy. Zabírá to hodně času. Ten stejný čas, bude chtít i fotograf. K tomu si připočítejte ještě čas na přejezdy … Záhy zjistíte, že jste 3-4 hodiny mimo svatební hostinu za kterou platíte nemalé peníze. Hosté se sice baví, ale chtějí se bavit s Vámi. A to se Vám nemusí vyplatit. Jasně, je to Vaše svatba a můžete si říkat a dělat co chcete. Mám přes 500 nafocených svateb, takže jsem už něco zažil !

Vše se dá dělat špatně, průměrně a dobře. Asi každý bude chtít tu poslední variantu a ta vyžaduje čas. Pokud za každou cenu musíte mít oba typy záznamů, zkuste se zamyslet nad variantou, že zvolíte lepšího fotografa, protože upřednostňujete fotografie v albu a video natočí nějaký strejda, nebo to bude jen záznam bez scénáře a nebo opačně. že se budete pečlivě věnovat natáčení a fotografií necháte na strejdy s iPhony 🙂 Není to ideální, ale je to kompromis. „Strejda“ nemusí být někdo z hostů, ale někdo z „hobby“ fotografů nebo kameramanů, kteří si tím přivydělávají bokem a tudiž jsou 3x levnější než my „profíci“. Mimochodem víte jaký je rozdíl mezi profíkem a amatérem? Profík je rovněž amatér, tedy nadšenec, jen má tu drzost vzít si za to prachy 🙂 Už nevím, kdo mi to řekl, ale strašně se mi to líbilo !

Druhou podstatnou záležitostí je pak cena. Kvalitní fotograf nebo kameraman střední třídy si účtuje kolem 12-14tis za celodenní reportáž. Když zvolíte oba ze stejné kategorie máte cca 25tis. K tomu ještě fotoalba, DVD navíc, které si přiobjednáte a jste na 30-35tis. Fotografové a kameramani z těch nejvyšších políček  si říkají za to též o 10tis více. Takže se bavíme o 50tis a více. Upřímně Vám mohu říci, že pokud budete chtít obě služby na stejné úrovni, nebudete tak spokojení 🙁 Proč ? jak jsem již uváděl, bude to hodně času a to se Vám vymstí, protože hosté se budou bez Vás nudit. Když budete mít 3-4h šichtu natáčení a fotografování, budete mít toho plné zuby. Dlouhé léta jsem pracoval v modelingové branži a ani Petra Němcová, má nejúspěšnější modelka není schopná podávat 100% výkon tak dlouho. Vy máte vytvořit 10-20 dobrých fotek a natočit 5min film !
Když si vezmete poloviční zátěž, tety jen natáčení nebo fotografování, daleko snaž to absolvujete. Bude menší stres, více pohody a to se kladně projeví na výsledku. A jsme zase u financí. Pokud zvolím jen fotografa, ušetřím za kameramana a tudíž i přes nižší plánovaný rozpočet mohu „dosáhnout“ na toho nejlepšího v branži. S výsledkem budete určitě spokojenější a ještě ušetříte pár kaček.

Přejí Vám hoooodně štěstí do nového roku a pokud tento email nehodíte do spamu, tak Vám příště napíšu o tom, kdy je lepší fotit a proč

Díky