Menu

Fotím svatby již 16 let. Od samého začátku jsem dělal vyvolával fotky a lepil je do „klasických“ albumů. Používal jsem spíš kvalitnější produkty Henzo a aspol., ale i přes to byl stále nějaké problémy. Fotoknihy od CeWe, Bontie a spol. se mi nelíbily, protože i v té tzv. luxusní verzi byly docela obyčejné a především dělané na „kopírce“ (produkčním stroji). Sice levné řešení ale archivačně absolutně nevhodné. Na opačné straně byly fotoalba/fotoknihy italské produkce PhotoStory a GraphiStudio, jenže cenou pro mé klienty většinou nedostupné. Jednoho dne jsem se naštval a řekl si, že to zkusím udělat sám. S kolegou Markem jsme postupně našli kompromisní řešení. Poitalštění mého jména vznikla značka Mrosconi (abychom byli pro Čechy dostatečně světoví).

Na rozdíl od konkurence děláme všechny fotoknihy/fotoalba na vinylových deskách. Tedy jednotlivé listy jsou vyvolány jako běžná fotografie na papíře Kodak Endura Premium Professional a nalepeny na vinylovou desku. Ty se pak nabiglují a slepí s dalšími listy speciálním knihařským lepidlem jako za starých času. Mezitím se připraví desky, které mohou být z různých materiálů. Nejčastěji děláme koženku, tedy podle konkurence Pravá italská ECO kůže. Prostě koženka. Měně často z pravé kůže, dřeva nebo skla. Jelikož naše produkce je doslova ruční, je možné objednat téměř vše. Desky se mohou různě laserově gravírovat, takže můžete mít třeba fotografii převedenou do „pérovky“ na koženém obalu. Variant je prostě hodně. Dodací lhůty jsou kolem jednoho týdne. O vánocích 3x tolik. V individuálních případech jde vyrobit fotoalbum do 2 dnů. Je to technologické minimum, aby lepidlo dobře zaschlo (16h v tepelném lisu).

02

Moje rada… Chcete-li prezentovat své fotografie v tzv. exklusivní, luxusní nebo nevím jak ještě nazvané fotoknize, dbejte prosím na technologii tisku. Drtivá většina zahraniční produkce je dělaná laserovým nebo ekosolventním tiskem. Ty na první pohled vypadají podobně dobře jako několikanásobně dražší pigmentový tisk a dokonce se někdy dotahují na klasickou fotografií. To je sice krásné, ale je nutno dodat, že kvalita není na věky. A to je jádro úrazu. Fotografie je léty prověřená. Vydrží! Tisk je testovaný zrychleně a nikdo neví co se stane s tisky po 30ti létech. Ano, mně to už nemusí zajímat. Po dobu záruky žádná reklamace nebyla, takže měl bych být spokojený. Jenže já chci, aby i po 30, 50ti létech byly fotky stejné jako na začátku. A to žádný tisk kromě klasického mokrého procesu nezaručí. Stačí si udělat jednoduché srovnání. Fotokniha z GraphiStudia za fakt moc peněz Vydržely v okně 3 měsíce! Pak začala měnit barvu. Fotokniha na běžném papíře (CeWe) vybledla už po 5 týdnech. Fotka zůstala i po roce stejné! A4 na „fotopapíře“ z laserové kopírky Vás přijde na 10Kč. Ekosolventní tisk taky tak. Pigmentový tisk kolem 40Kč, na archivním papíře kolem 60Kč. Fotografie na papíře Kodak Endura PP s originální chemií vyjde na 45Kč. Když to vše porovnám, vyjde mi klasická fotografie jako vítěz. A to je právě ten důvod, proč uchovávat své vzpomínky na klasických fotografiích v albu, nebo koupit fotoknihu/fotoalbum vyrobené právě „chemickou“ cestou. Ptejte se, zda jsou listy vyrobeny tzv. mokrým procesem, neboli RA4. Pokud ano, jděte to toho! Určitě neprohloupíte!

Fotoknihy Mrosconi můžete mít ve formátech 20×15 až 30x45cm. Pro představu cena největšího fotoalba (30x90cm po otevření) s 20str. je 5.900Kč. Když to porovnáte s klasickým albem, které stojí 1.200Kč a více a vložíte do něj 50 fotek A4 (ekvivalent 10 listů) jste na hodnotě 4.200Kč. +práce (návrh rozvržení , lepení).

Fotoknihy je nutné vidět. Než něco koupíte, jděte se nejdřív na to kouknout.

Hoooodně štěstí:)