Menu

Hezký den,

… byli jste někdy na svatbě třeba v Polsku ?

Minimum 100 lidí, veselka před obřadem, pak do kostela (obřad nejdříve kolem 15h), oběd a veselka a pijatika :) Žádný velká rozdíl, až na par výjimek. Nebudu řešit počet lidí, to, že většina svateb (i velmi skromných lidí) je se 100 a více hosty, trvá 2 dny a nevěsty mají až na pár výjimek vlastní šaty …

V Polsku a na Slovensku (byl jsem ještě v UK a Itálií) se „svatební portréty“, tedy český název jinak nazývám „Location“ nebo „Plenér“ fotí mimo slavnostní den ! Má to obrovskou výhodu, ale i nevýhodu. Nejdřív tu nevýhodu, ať to nemusíte číst dále … Vyjde to dráž, protože musíte 2x líčit, česat, oblékat apod. Hlavní výhodou je pak to, že máte hooooodně času na focení, přesuny na různé lokace a můžete být nalíčení na focení !

 • Tím, že se na svatbě nebudete zdržovat focením „vlastních“ svatebních portrétů, ušetříte minimálně 1 hodinu, kterou můžete lépe využít s hosty. Svatba je krátká, čas se počítá !

 • Nafotíte pouze skupinové fotky s hosty, kteří už pak nebudou k dispozici a jdete se bavit. To se dá udělat většinou během zábavy, protože chcete nebo ne, skoro vždy lepé vypadají fotky spontánní, než strojené. Takže nemám strach, že by Vám nějaký záběr s kamarády, rodinou a ostatními ve sbírce chyběl.

 • Nevěsty se mohou nalíčit spíše na „výdrž“ a ne na focení. Spousta z Vás, milé Dámy, máte problém s líčením. „Néééééé, to je hodně !!!“ … a přitom pro nás málo :(

 • Focené vyžaduje odlišný způsob líčení, především jiný make-up a stíny ! Většina z Vás je totiž zvyklá na něco a když Vás pak vizážistka nalíčí, máte problém, že je to hodně. Ano, na denní nošení určitě ano. I když ? Uvědomte si prosím, že se na sebe koukáte do zrcadla, jak jste nalíčená, tak se vidíte zblízka, tedy v jiném měřítku, než Vás uvidí ostatní. Čím dál budete od zrcadla, tím méně se Vám bude líčení zdát. Je to stejné jako s billboardem. Ten Vám v grafickém studiu udělají z fotky vhodné pro tisk formátu A4. Není třeba větší rozlišení, protože se koukáte na něj z obrovské dálky. Kdyby jste byli u něho, budete překvapení, protože jeden bod na billboardu je velký jako jablko ! Tedy … Když chcete ohodnotit, zda jste nalíčená hodně nebo málo, postavte se na dobré světlo a koukněte se do zrcadla v takové vzdálenosti, jako běžně s někým mluvíte v zasedačce, tedy min 1,5-2m od sebe. Zásadní vliv má i světlo, tedy když se koukáte na sebe proti světlu (svítí Vám na záda světlo nebo sluníčko) bude hodnocení nalíčení nepřesné. Otočit a nechat se nasvítit. Pak se ohodnoťte. Ještě bych dodal, že je moudré se posuzovat na světle, které bude v průběhu dne převládat. Pod žlutou žárovkou vypadáte jinak než pod zeleno-fialovou (tzv. denní) úsporkou a jinak na denním světle. Proto pokud vím, že obřad budu mít venku, budu se nejkorektněji posuzovat na denním světle.

 • Make-up pro focení je zásadně jiný a nevydrží tolik, co běžný makeup na celý den ! … ale o dost lépe vypadá na fotkách i videu. My užíváme kosmetiku Mac a BobbieBrown, která je na to jak stvořená. Pokud tedy zvolíte možnost focení svatebních portrétů mimo slavnostní den, nebudete mít problém s makeupem. Ten bude udělaný přesně tak, jak to chceme na focení nebo natáčení. Totéž platí o mladém pánu. Nedovedu si moc představit ženicha, jak chodí s podmalovanými očními linkami a makeupem :)

 • Další výhodou takového plenéru je, že si můžete udělat výlet a projet staré dobré místečka, na které máte nějakou „citovou vazbu“ a nafotit se tam. Nikdo Vás nebude pohánět,  nebudete se míjet s další svatbou … prostě paráda.

 • Takto můžeme jet na „výlet“ třeba do italských Benátek nebo i dál do Paříže. Cena není nijak závratná. Rozpočítáme přímé náklady na cestu (auto max 4Kč/km včetně dálnice a parkování) a nějaké ubytování na jednu noc (Vy + fotograf a vizážistka, tedy 4 osoby = 2 pokoje). Za tuto možnost účtujeme s vizážistkou (dělá i styling i účes) 5.000Kč celkem ! Výlet do Benátek doporučuji mimo hlavní sezónu, protože jinak je tam mraky lidí ! Ale to určitě znáte :)

 • Velký rozdíl je rovněž v možnosti používání lepší fotografické techniky. Myslím teď užití světel, stínidel a odrazek, které normálně vzhledem k časovému presu nelze použít. Focení je pak „profesionálnější“ a obrázky stejná jako z módních časopisů. Fotí se totiž stejným způsobem jako editorial do Elle.

 • Mimosvatební focení je vhodné pro všechny, i ty „Pány“, kteří tvrdí, že ze sebe „vola“ dělat nebudou :)

 • Věřte mi, je to i pro Vás i pro nás méně stresující a jde to znát ve výsledných fotografiích. Pokud tedy patříte mezi „stresmeny“, určitě nad tím zapřemýšlejte. Trochu dražším ale ne o tolik, aby se na to nenašly Kačky.

 • Lokalita nemusí být zrovna Benátky ! Prostě kdekoliv se Vám/nám bude líbit.