Menu

Typická česká svatba. Obřad  ve 12h, pak focení v parku, oběd a hostina. Jasně, nemám s tím problém až na to „focení v parku“. Vysvětlím proč.

Představte si, že je nádherně, sluníčko krásně hřeje, azurové obloha … ideální počasí. Ano, souhlasím ! Ideální je, ale ne na focení. Ptáte se proč?
Důvodů je víc, ale vyjmenuji jen pár zásadní. V létě kolem poledne budete mít na sluníčku přes 40st., což z Vás vytáhne poslední zbytky energie (po obřadu). Focení nebude nijak příjemné. Budete to chtít mít čím jak nejrychleji za sebou a to se podepíše na výsledku. Určitě se nedokážete koukat do sluníčka, takže fotograf bude muset fotit proti slunku, což vyžaduje o něco více času, protože bude potřebovat silnější blesk a nějaký ten deštík, takže „setup“ se protáhne. Vy výsledku budete mít jednotvárné fotky. Nic moc.
Opak je špatné počasí. Bude pršet ! V parku toho moc nenafotíte a do ateliéru se Vám nechce, protože momentálně to není „in“ Takže ani slunečno a deštivo  není ideální 🙁 Možná budete mít to štěstí a na ten Váš den D bude mírně zataženo, ale s prosvítajícím sluníčkem, tedy ideální pro nás fotografy, protože můžeme fotit bez odrazných desek, silných blesků a tak se vše daleko rychleji zvládne. další problém vzniká tím, že pokud jdete fotit rovnou po obřadu, ještě před obědem, hosté budou muset na Vás čekat. Minule jsem psal něco o délce focení a natáčení, takže nezřídka se takové akce protáhne na 2h a asi nemusím pokračovat dále. Takto vypadá průměrná česká svatba. Zkuste popřemýšlet nad mírnou modifikací 🙂

V dnešní době máte většinou jak fotografa, tak i kameramana k dispozici celý den. Málo kdy vidím, že by přišel fotograf nebo kameraman jen na obřad a pak „focení v parku“, jak to lidé často nazývají. Tedy nemusíte se vázat na čas, protože je tam budete mít k dispozici až do pozdního večera. Největší počet svateb je mezi červnem až zářím. I v naší klimatickém pásmu je dostatečně jasno a teplo a málokdy prší opravdu celý den. Zkuste si naplánovat focení tak, aby jste dle počasí nemuseli trpět. Když bude hoooodně slunečno, nechte to na podvečer. Určitě budou i červánky. Minimálně však nebude k podvečeru takové horko jako před nebo po obědě. To oceníte, věřte mi. V opačném případě, kdy opravdu vytrvale prší, necháte focení na pozdější chvíli a určitě se alespoň na pár okamžiků rozjasní. Asi polovinu nafocených svateb jsem absolvoval dle „deštivého scénáře“ a vždy se našla chvíle bez kapek deště. Když vám vyjde třetí scénář, tedy je polojasno, neprší, není nepříjemně teplo, můžete jít fotit kdy chcete.  Věřím, že to bude Váš případ a nebudete muset řešit kompromisy, které tady popisuji, ale zkuste to dočíst do konce.

Úplně perfektní je, když si focení rozdělíte na dvě nebo i tří části. Například máte svatbu na krásném zámku a po obřadu máte možnost jít fotit do zámeckých zahrad. To je sice přesně ten případ, který je striktně vázaný na čas, takže když Vám nevyjde počasí, budete mít bohužel smůlu. … ale, když už je to zaplacené a jste tam, ta něco přece nafotíte. Nebudu malovat čerta na zeď, takže vycházejme z toho, že máte ideální podmínky a můžeme v pohodě fotit.
Osobně bych nafotil jen Vás a svědky bych poprosil, aby zabavili ostatní hosty. Hlavní důvod je ten, že budete mít omezený čas. Většinou Vás pustí do zahrady na hodinu a ženou Vás pryč. Když budete chodit z celou skupinou a dělat skupinové fotky, zabere to o dost více času a promarníte čas a hezké prostřední na skupinky, které můžete nafotit kdykoliv jinde a jindy. Takže osobně bych tento čas vyhradil jen Vám. Určitě bych udělal jen skupinovou fotku, ať tam máte i lidi, kteří pak už nebudou na hostině. To se zvládne ale v rámci obřadu.
Poté bych se odebral na oběd a podle počasí bych se rozhodl, zda jít fotit, nebo raději zahájit prvním tanečkem zábavu. Pokud vycházím z toho, že je krásně slunečno, určitě bych „otevřel parket“. Dle tradice ženich s nevěstou mají první sólo a do té doby lidé nemůžou tančit. Pokud si odbudete první kolečko, lidé se můžou nezávisle bavit a zábava se rozjede dříve. Ideální, aby jste se „vytratili“ na druhé focení a natáčení. To můžete klidně protáhnout a nikomu to nebude vadit. Určitě méně, než když čekají na oběd, nebo se smaží na slunku a Vy se někde fotíte. Nebo opačně, můžete udělat skupinové focení s kamarády, rodinami a zaručeně to bude pohodovější, protože hosté již budou mít nějaký ten panáček, vínečko v sobě a nebudou tak „tvrdí“, jak říkáme my profíci 🙂

Další kapitolou je místo. Každý z Vás má určitě vysněné místečko, na kterým by jste chtěli fotky. Super, je to fajn. Jen je třeba si uvědomit kde to je. Pokud je to někde 20-30km daleko, tak počítejte s tím, že to za hodinu nestihnete. Když takových místeček bude více, je Vám jasné, že se to hoooodně protáhne. A zase máte problém, protože Vám babičky řeknou, že jste se jím nevěnovali. Realita 500 nafocených svateb. Takže opatrně s plánováním !

Nebudu už dlouho prudit, jen rekapituluji:

  • Počítejte s třemi možnými scénáři dle počasí. Ideální je „polojasno“, špatně je „ultraslunečno“ a stejně špatně je „deštivo“. Počasí sice neovlivníme, ale můžeme přizpůsobit čas focení aktuálním podmínkám.
  • V „ultraslunečným“ počasí bych rozdělil focení na dvě až tři části a snažil bych se fotit čím jak nejpozději, aby bylo sluníčko níže a nebylo takové teplo.
  • Pamatujte, že do sluníčka se bez brýlí nikdo nedokáže koukat a focení „po slunku“ je omezeno tedy na několik málo póz. Určitě nezvládnete portrét přímo do kamery.
  • Některým lidem, nejen starším se může na sluníčko při vysokých teplotách udělat špatně.  Zažil jsem to, takže vážně na to pozor !
  • Pokud někam pojedete autem, počítejte obě cesty, tedy i zpátky a také čas potřebný pro fotografa na tzv. setup. Občas je třeba vytáhnout více techniky a to chce trochu času. Typicky počítejte tak 5min na jednu scénu. Většina novomanželů na to tak nějak zapomínají.
  • Kamarády a skupinovky bych nechal na hoooodně pozdě. Doping je v tomto případě přímo doporučený 🙂
  • V „ultraškareným“, tedy deštivým scénáři počítejte s tím, že když se trochu rozjasní a fotograf řekne: Jdeme fotit ! … měli by jste ho poslechnout, i kdyby se měl třeba krájet dort !

 

To by bylo pro dnešek všechno. Kdyby jste chtěli něco prokonzultovat, neváhejte mi napsat nebo zavolat.

 

Díky 🙂